Nietrzymanie moczu – co robić?

Z problemem nietrzymania moczu boryka się co czwarta kobieta i co ósmy mężczyzna. Chociaż dolegliwość ta jest dosyć powszechna, ciągle mało się o niej mówi. Bardzo często zdarza się, że osoby z nietrzymaniem moczu wstydzą się opowiedzieć o tym swojemu lekarzowi. Oczywiście taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na codzienne życie pacjenta.

Brak kontroli nad oddawaniem moczu podczas wykonywania czynności wymagających napięcia mięśni brzucha w znacznym stopniu obniża komfort życia, ponieważ problem może pojawić się nie tylko w trakcie podnoszenia ciężkich przedmiotów czy biegania, ale również podczas śmiechu czy kaszlu. Nietrudno więc zauważyć, że w dużej mierze wpływa to na kontakty ze znajomymi, a nawet może doprowadzić do ich zerwania. Właśnie dlatego warto podjąć odpowiednie działania mające na celu wyeliminowanie problemu nietrzymania moczu. Przede wszystkim należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Chociaż niekontrolowane oddawanie moczu dotyczy głównie kobiet, które mają za sobą ciążę i poród, dolegliwość ta może być wywołana również przez niektóre choroby, przyjmowanie leków czy otyłość. Konsultacja z lekarzem pozwoli ustalić przyczynę nietrzymania moczu, a tym samym zaplanować najbardziej skuteczny w konkretnym przypadku sposób postępowania. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po specjalne wkładki higieniczne, które pochłaniają wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Ich stosowanie poprawia komfort życia i pozwala powrócić do normalnej aktywności.

  Objawy zespołu jelita drażliwego