Komputeryzacja medycyny

komputeryzacja-medycynyWspółczesna medycyna odnotowała ogromny rozwój nie tylko w sferze samego leczenia i profilaktyki, lecz także pod względem prowadzenia dokumentacji. Pacjenci w dzisiejszych czasach nie są zobowiązani do noszenia ze sobą książeczek zdrowia, ponieważ w każdym gabinecie lekarskim prowadzona jest elektroniczna dokumentacja medyczna. Jest to niezwykle wygodne, dlatego że nie ma potrzeby wertowania stosu kartek, aby poznać historię leczenia pacjenta.

Wszystko wyświetla się na ekranie komputera. Niesie to za sobą rozwiązanie jeszcze jednego istotnego problemu. Powszechnie znanym faktem jest to, że papier niszczeje z biegiem lat. Przechowywanie danych w formie elektronicznej jest zatem również o wiele bardziej bezpieczne. Wprowadzanie danych jest niezwykle proste. Wystarczy do tego prosty w obsłudze program do gabinetu lekarskiego, w którym trzeba uzupełnić parę rubryk i informacje o pacjencie zostaną utrwalone w pamięci. Inną zaletą komputeryzacji gabinetów lekarskich jest to, iż bardzo łatwo można sprawdzić czy dany pacjent jest ubezpieczona.

Połączenie z internetem pozwala na prowadzenie ewidencji osób korzystających z ubezpieczeń. Osobami obsługującymi programy do gabinetu lekarskiego mogą być zarówno sami lekarze, jak i inni pracownicy, na przykład asystenci stomatologiczni w gabinetach dentystycznych, albo pielęgniarki w chwilach przerwy od pomocy przy zabiegach. Zawsze można też zatrudnić do takich celów sekretarkę, która poza wprowadzaniem danych do dokumentacji będzie mogła umawiać pacjentów na konkretne terminy.

Ważne jest to, że w każdym momencie za pomocą kilku ruchów z pomocą klawiatury i myszki można prześledzić historię leczenia każdego człowieka, który odwiedził dany gabinet. Dzięki temu lekarz nie musi tracić czasu i skupienia na analizowanie dziesiątek folderów i kartek, co na pewno uprzyjemni pracę sprawiając, iż jej jakość wzrośnie, a wykonywane zabiegi będą na o wiele wyższym poziomie. W grę w końcu wchodzi zdrowie, a nawet życie wielu osób – wartość, której nie można bagatelizować.

  Medycyna weterynaryjna.